Недосконалість існуючої системи управління житловим господарством громад, зволікання з його реформуванням призвели до того, що підприємства житлово-комунального господарства неспроможні надавати споживачам послуги належного рівня та якості. Тому все більше актуальнішими стають альтернативні форми утримання та обслуговування житлового комплексу - об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) .
В 2009р. завдяки підтримці Міжнародного фонду „Відродження” в м. Кременці проведена комплексна робота по впровадженню альтернативних форм утримання та обслуговування житлового комплексу (проект «Впровадження ефективних механізмів участі громадян в реформуванні житлово-комунального господарства м.Кременця»). В рамках проекту була проведена інформаційно-просвітницька кампанія для формування готовності мешканців багатоквартирних будинків до створення ОСББ та надана організаційно-технічна допомога ініціативним групам в підготовці та проведенні установчих зборів по створенню ОСББ.
Проте створення об'єднання співвласників саме по собі ще не вирішує питання якісного утримання житлового будинку. Створення ОСББ лише забезпечує реалізацію права співвласників на управління спільним майном. А наскільки управління та утримання будуть якісними залежить від того, наскільки професійно та злагоджено працюватимуть правління та голова ОСББ, наскільки повноцінним буде залучення інших мешканців будинку до діяльності об’єднання.
В м.Кременці для новостворених ОСББ починається найважливіший і найскладніший етап - перехід до самостійного управління багатоквартирним житловим будинком. Його критичними питаннями є: прийняття житлового комплексу на баланс ОСББ, складання першого фінансового плану ОСББ, організація управління майном ОСББ. Від того, наскільки ефективно вони зможуть пройти цей етап, залежить не лише подальше функціонування цих ОСББ, але і перспективи реформування сфери утримання та експлуатації житлового фонду в м.Кременці в цілому. Адже їхній приклад стане позитивним чи негативним сигналом для мешканців інших багатоквартирних будинків в м.Кременці.
В рамках проекту «Впровадження ефективних механізмів участі громадян в реформуванні житлово-комунального господарства м.Кременця» члени кількох ініціативних груп мешканців багатоквартирних будинків пройшли короткий навчально-тренінговий курс. Це дозволило їм повірити у власні сили і переконати інших мешканців своїх будинків в необхідності і доцільності створення ОСББ.
Проте, об’єктивно, знань для ефективного управління таким складним комплексом, як багатоквартирний будинок, в членів правління та громадського активу новостворених ОСББ ще недостатньо. Разом з тим, оскільки в м.Кременці вони є піонерами нової форми утримання та обслуговування житла, для них не має можливості скористатися досвідом попередників.
Саме тому процес переходу перших в м.Кременці ОСББ до самостійного управління потребує підтримки і допомоги.
З 1 червня 2010 року в місті Кременці розпочато реалізацію проекту «Впровадження моделі функціонування ефективного ОСББ».
Проект реалізується Тернопільським регіональним відділенням Асоціації міст України в межах спільної ініціативи Pact Inc., Міжнародного фонду «Відродження» та Фонду Східна Європа «Об’єднуємося заради реформ (UNITER)” за фінансової підтримки Міжнародного фонду «Відродження».
Метою проекту є: підвищення фахового рівня членів правління та громадського активу ОСББ м.Кременця в питаннях організації фінансової діяльності та управління його майном; розробка цільової муніципальної програми розвитку ОСББ в м.Кременці.
Проектом пропонується наступний методичний підхід до вирішення проблеми відсутності професійних управителів ОСББ: поєднання інтенсивного навчального курсу для активу ОСББ м.Кременця з практичною консультативною допомогою від ОСББ двох міст – Бережан і Чорткова – в котрих розвиток ОСББ в цілому пройшов етап становлення. Для підтримки подальшого розвитку ОСББ в рамках проекту буде розроблений і пройде громадське обговорення проект „Програми муніципальної підтримки переходу багатоквартирних будинків до самостійного управління”. Дана Програма стане складовою частиною Стратегічного плану економічного розвитку м.Кременця в частині розвитку комунальної інфраструктури (реформування сфери утримання та експлуатації житлового фонду).
Очікується, що за результатами реалізації проекту:
- Буде забезпечено інституційну спроможність інформаційно-консультативного центру здійснювати навчальну, інформаційно-консультативну та методичну підтримку ОСББ м.Кременця.
- Будуть встановлені партнерські відносини між ОСББ трьох малих міст Тернопільської області; ОСББ м.Кременця отримають належну консультативну та експертну допомогу для самостійного управління житловим будинком.
- Буде розроблений механізм стимулювання створення нових ОСББ в м.Кременець.
- Опосередковано - буде досягнутий подальший поступ в просвіті населення м.Кременця щодо нових форм утримання житла шляхом проведення громадського обговорення проекту «Програми муніципальної підтримки переходу багатоквартирних будинків до самостійного управління».
Немає коментарів:
Дописати коментар